Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Dywersyfikacja to nic innego jak podział swoich inwestycji tak, aby nie tylko obniżyć ryzyko, ale także ustabilizować nasze inwestycje i wprzęgnąć do pomnażania naszych oszczędności całe spektrum możliwości, które daje wolny rynek.
Mówiąc jeszcze prościej dywersyfikacja jest korzystaniem ze starej ludowej mądrości, która nakazywała zapobiegliwej gospodyni wędrującej z jajkami do sąsiedniej wsi nie wkładać wszystkich swoich „skarbów” do jednego koszyka, bo w razie upadku… Ludowe porzekadła rzadko współcześnie się sprawdzają, ale akurat to warto uwzględniać. Dlatego odkładając nadwyżki finansowe na przyszłość lepiej nie inwestować wszystkich na przykład w jeden fundusz inwestycyjny, ale zbudować sobie portfel złożony z kilku mniejszych.
Jeśli giełda, to nie tylko giełda
Dywersyfikacja ma oczywiście wiele wymiarów. Może na przykład oznaczać, że nawet jeśli decydujemy się na inwestowanie na rynku kapitałowym, to być może pewną część pieniędzy lepiej trzymać jednak w innych aktywach, choćby zakładając lokatę bankową lub w wypadku zasobniejszych osób kupić mieszkanie pod wynajem. Wymaga to jednak dokładnego rozważenia, bo depozyty bankowe nie bardzo dzisiaj „doganiają” inflację, co oznacza, że wartość naszych oszczędności realnie spada. Z kolei rynek nieruchomości jest dość niebezpieczny, bowiem ta inwestycja jest po prostu niepłynna. Sprzedaż mieszkania to z reguły bardzo długi i trudny proces, więc odzyskanie zainwestowanych pieniędzy może trwać długo, bywa, że nawet kilka lat.
Dywersyfikacja na rynku kapitałowym
Tych problemów nie ma natomiast w wypadku inwestycji na rynku kapitałowym. Wiąże się on natomiast z innymi problemami, czyli przede wszystkim z ryzykiem. Aby to ryzyko obniżyć warto więc zdywersyfikować swoje oszczędności.
Zamiast stawiać wszystko na jedną kartę – na przykład kupując jednostki uczestnictwa funduszu akcji polskich średnich i małych spółek – lepiej podzielić nasze oszczędności na przynajmniej dwa, z których jeden może inwestować w akcje, a przedmiotem zainteresowania drugiego powinny być na przykład polskie obligacje skarbowe. Pamiętajmy, że akcje są najbardziej ryzykownym instrumentem rynku kapitałowego (choć potencjalnie najbardziej zyskownym), a z kolei obligacje skarbowe, czyli emitowane przez państwa cieszą się opinią najmniej ryzykownych. Ich zaletą jest także mniejsza zmienność, czyli wahanie cen, co powoduje, że wycena całego naszego portfela inwestycyjnego jest stabilniejsza. Jak duże mogą być wahania wycen funduszy akcyjny i jak małe funduszy obligacyjnych (dłużnych) można sprawdzić na którymś z portali inwestycyjnych.
Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie to warto dywersyfikować swoje oszczędności pamiętając, że rozsądnym wyjście jest z reguły inwestowanie na szerokim rynku. Co to oznacza? Opinię mniej ryzykownych mają raczej duże rynki niż małe, bo tu koniunktura może się szybko zmienić. Lepiej więc giełda amerykańska niż rumuńska, lepiej spółki wzrostowe niż na przykład fundusz inwestujący w spółki z jednego, ściśle określonego sektora gospodarczego.
Pod uwagę warto też brać geografię, czyli dobrać do swojego portfela fundusze inwestujące na różnych rynkach (globalnie) niż tylko w jednym kraju.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.