Recykling tworzyw sztucznych to jeden z priorytetów gospodarki cyrkularnej. Przetwarzanie plastiku jest również wyzwaniem, z którym mierzą się firmy w większości branż – o odpowiedzialne i zgodne z przepisami gospodarowanie odpadami muszą dbać zarówno wytwórcy odpadów plastikowych, jak i producenci dóbr z tworzyw sztucznych. Jak zarządzać odpadami w firmie, by podnieść poziom recyklingu tworzyw sztucznych?
Recykling tworzyw sztucznych a wyzwania zrównoważonego rozwoju
Efektywny recykling tworzyw sztucznych to zadanie ściśle powiązane z realizacją postulatów zrównoważonego rozwoju. Recykling tworzyw sztucznych jest także, wraz z ograniczeniem ilości odpadów plastikowych, jedną z kluczowych metod ochrony środowiska, zmniejszenia poziomu zużycia surowców naturalnych i redukcji CO2. Poprzez poprawnie zorganizowany i przyjazny środowisku recykling odpadów plastikowych firma może ponadto realnie przyczynić się do zamykania obiegu surowców. Jest to fundamentem modelu gospodarki cyrkularnej, który stanowi obecnie wzorzec działania dla wszystkich odpowiedzialnych i postępowych firm.
Co zrobić, by zwiększyć poziom recyklingu tworzyw sztucznych w firmie?
O odpowiedzialne przetwarzanie tworzyw sztucznych wytwórca odpadów bądź produktów z tworzyw powinien zatroszczyć się już na etapie segregowania odpadów w firmie i ich przechowywania. Recykling plastiku, dzięki poprawnemu sortowaniu odpadów, może być efektywniejszy i bardziej opłacalny. Z kolei ograniczenie ilości odpadów z plastiku, dobra organizacja logistyki, która towarzyszy procesom zarządzania odpadami w firmie, czy np. zastosowanie rozwiązań zmniejszających objętość odpadów to skuteczne sposoby, dzięki którym można ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i zmniejszyć emisję CO2. Ponieważ recykling tworzyw sztucznych wymaga współpracy z podmiotem profesjonalnie zajmującym się przetwarzaniem odpadów, tworzywa sztuczne przeznaczone do recyklingu koniecznie należy przekazać w ręce ekspertów. Od wielu lat sprawdzonym partnerem dla polskich i europejskich przedsiębiorców jest firma Stena Recycling, która nie tylko zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych, ale też świadczy kompleksowe usługi zarządzania odpadami, pomaga firmom zamykać obieg surowców i optymalizować procesy zarządzania odpadami. Specjaliści ze Stena Recycling pomagają firmom z różnych branż odnaleźć najlepszy sposób gromadzenia, sortowania i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, po to, by było można je przetworzyć i wykorzystać do produkcji nowych, bardziej przyjaznych środowisku wyrobów. Dysponująca certyfikatem RecyClass Stena Recycling może zapewnić również stały przepływ wysokiej jakości surowców wtórnych dla wszystkich powszechnie stosowanych rodzajów tworzyw termoplastycznych, zgodnie ze specyfikacją klienta.
Jakie korzyści zapewnia recykling plastiku?
Recykling tworzyw sztucznych przekłada się na liczne korzyści środowiskowe, w tym przede wszystkim ważną dla przyszłości oszczędność zasobów naturalnych oraz redukcję negatywnego wpływu na środowisko produkcji plastiku z surowców kopalnych. Pochodzące z recyklingu tworzywa sztuczne mają ponadto znacznie mniejszy ślad węglowy niż te wykonane z surowców pierwotnych. Dla firm zaangażowanych w transformację biznesu w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, recykling tworzyw sztucznych jest również doskonałą metodą wdrażania jej zasad. Wyższy poziom recyklingu plastiku może dla wytwórcy odpadu oznaczać także niższe koszty gospodarowania odpadami, a nawet generować zyski.